نیاسر کاشان شهری ییلاقی در کنار کویر تو را می خواند

در پیچ و تاب روزگار، ایام در نفس باد از نقش ها و زمزمه بهار سخن می گوید. تحول از طبیعت آغاز و در بستری از تفکر به جایگاه والامی رسد.
بین تفکر و داده های روزگار فاصله زیادی نیست اما دور شدن از این مبنا آفتی است که گه گاهی ما را از اهداف دور می کند که یکی از این ارتباط دو سویه تفکر و طبیعت، صنعت گردشگری و اقتصاد است که نقش بسیار مهمی در پیشرفت کشورها داشته و این مهم از پیوند مجموعه های کوچک و بزرگ انباشته های افکار به وجود می آید.
در این شهر آثار باستانی صاحب سخن بسیار باانگیزه در کنار یگدیگر چیده شده اند. آتشگده ساسانی، چشمه اسکندریه، آبشار، باغ تاریخی تالار، غار ریس و آثار دیگری که گویای وحدت اندیشه و بیان در لباس توانمندی است که با معرفی یکی از این آثار از گردشگری به اقتصاد پلی می زنیم.
'غار ریس نیاسر با درهای ورودی آن در باغ تالار ، معبدی بوده متعلق به پیروان آیین میترا (خدای ایران باستان) به احتمال زیاد قدمت این معبد به اوایل دوره پارت ها بر می گردد.
غار نیاسر به طور کامل ساخته دست انسان است به جز یک یا دو فضا که به طور طبیعی وجود داشته است. شکی نیست که این غار معبد میترا بوده است و پیدایش آن ممکن است به دوره اشکانیان (پارت ها) مرتبط باشد .
بیشتر معبد های میترا مانند غار نیاسر در تاریکی کامل ساخته می شده است. این غار دریچه های متعددی دارد تعدادی از آنها در داخل صخره ای وجود دارند که قسمت بالای نیاسر را از همسایگان پایین جدا می سازد.
این ورودی ها که رو به شرق قرار دارند در امتداد آبشار منظره زیبایی از نیاسر را به نمایش گذاشته اند. نشانه های فرسایش آب بر روی صخره ها و سنگ ها در بر دارنده و گواهی دهنده این حقیقت است که غار خوش منظر این ناحیه از زمان های بسیار قدیم وجود داشته است.
در کتاب' آیین میترا 'نوشتة مارتین ورمازرن نقل شده است که: ' پورفیر درکتابش از شخصی به نام اوبولوس روایت می کند که ستایش مهر در غارهای طبیعی انجام می گرفته است. نزدیک غار می بایست رودخانه ای جریان داشته باشد.
و در کتاب 'آیین مهر' نوشته شده که: ' آب در آیین میترا دارای اهمیت فراوانی است، یکی از آداب مهری دینان شست و شو و غسل بوده و برای شرکت در مراسم ستایش مهر ، افراد ملزم بودند تا مدت چند شبانه روز ، مطابق با آدابی خود را شستشو دهند و محتمل ضربات تازیانه گردند. در مهرابه ها یا چاه آب وجود داشت و یا چشمه های جوشان، به همین دلیل کف مهرابه ها جوی حفر می کردند.'
آبشار نیاسر مدرک دیگری است که غار، معبدی بوده متعلق به پیروان آیین میترا . در زیر آبشار دو سنگ آسیاب وجود دارد که به طرز شگفت انگیزی شبیه به یک یا دو سنگی است که در اعماق داخل غار دیده می شود.
شکی نیست که وجود این سنگ ها در داخل غار تاریک و هیجان انگیز به منظور آرد کردن گندم نبوده است بلکه بر اساس آداب و تشریفات مذهبی آیین میتراییسم در مراسم قربانی دادن استفاده می شده است.
گفته می شود، از این سنگ ها به عنوان سرپوشی برای بستن ورودی های اتاق های کوچک غار استفاده می شده است.
هوای مطبوع و گردش هوا در سراسر غار وجود دارد. یکی از عمیق ترین چاههای داخل غار 10 متر عمق دارد و هوا حتی در آن قسمت نیز جریان دارد . به منظور طی کردن راه در داخل غار، راهروها و حتی اتاق هایی وجود دارد که به وسیله لیز خوردن یا سینه خیز رفتن و در جاهای دیگر، به صورت خمیده می توان از آن عبور کرد.
این غار دارای یک ورودی بزرگ است که درسال 1358بر اثر زلزله خراب شده است. قسمت هایی از غار نیز که متلاشی شده و از بین رفته ، زیر آوار زلزله قرار دارد . بیشتر ظروف سفالی در داخل غار مربوط به دوره ساسانی بوده و مقداری نیز متعلق به دوره پارت ها است.
با این وجود مقداری ظروف سفالی از دوره اسلامی نیز در اطراف ورودی های غار دیده شده است. از گذشته به دنیای امروز سیر می کنیم بدون نشانه، نمی توان آنچه را که انسان نمی بیند را به او شناساند.
وجود این نگین های درخشان، سرچشمه گنج را نمایان می سازد که کلید آن با حضور گردشگران به منبع اقتصاد می رسد.
امروزه صنعت گردشگری بعنوان یکی از بزرگترین بخش های اقتصادی در بسیاری از کشورها محسوب می شود و آثار مثبت اقتصادی و فرهنگی آن مورد توجه کشورهای زیادی قرار می گیرد. بر اساس اطلاعات جهانی جهانگردی (WTO) و یونسکو کشور ایران، با جاذبه های متنوع و منحصر به فرد تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی جز 10 کشور اول دنیا به شمار می آید و از پتانسیل زیادی برای جهانگردی و گردشگردی بین المللی برخوردار است.
از این رو، از دیرباز هدف اصلی سیاستگذاران صنعت گردشگری بر این بوده است که آن را جایگزین صادرات نفت کنند و اقتصاد کشور را از حالت تک محصولی خارج کنند.
صنعت گردشگری نوعی سرمایه گذاری خارجی در داخل کشور است بنابراین منبع درآمدی ارزی بسیار قابل ملاحظه ای برای اقتصاد کشور محسوب می شود، همچنین این صنعت می تواند تاثیر مهمی بر افزایش اشتغال، درآمدهای مرتبط با مکان های اقامتی و نیز درآمدهای دولتی کشور داشته باشد.
بنابراین صنعت گردشگری بطور مستقیم و غیر مستقیم بر رشد اقتصادی موثر است. لذا می توان نتیجه گرفت که گردشگری همواره عامل مهمی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور به حساب می آید و فراهم کردن زمینه های توسعه گردشگری از جمله توسعه راههای مواصلاتی،‌ حمل و نقل، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه اماکن اقامتی و توسعه تسهیلات تفریحی و امور رفاهی و همچنین حمایت های دولتی بیش از پیش ضروری است

/ 5 نظر / 23 بازدید
تبادل لينك اتوماتيك

با سلام ما آماده تبادل لينك اتوماتيك با وبلاگ مفيد شما هستيم به لينك وبسايت ما مراجعه و لينك خود را ثبت كنيد موفق و سربلند باشيد

خاتون1

در وبلاگ نشریه خاتون ببینید: متن کامل مصاحبه خاتون1 با حجت الاسلام سید احمد خاتمی: ممتأسفانه بابی جداگانه در فقه در رابطه با حجاب نداریم... انتقاد حقوقدانان از برخورد سیاسی با خاتون1 انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از برخورد سیاسی با خاتون1 و..... [لبخند]

با يک تير دو نشان بزنيد آمار وبلاگ + کسب درآمد

با یک تیر دو نشان بزنید آماروبلاگ + کسب درآمد با ثبت وبلاگ خود در نیازکده هم آمار بازدید وبلاگ تان را منفجر کنید و هم درآمد کسب کنید @ نمایش وبلاگ شما در تمامی وب لاگ های عضو @ تبادل لینک دوطرفه با وبلاگ ها و افزایش رتبه وبلاگ شما در گوگل @ نمایش آمار واقعی بازدید از وبلاگ تان @ دریافت 40% پورسانت بابت آگهی دهندگانی که از طریق شما در نیازکده آگهی دهند @ واریز 10% از درآمد معرفی شدگان شما به درآمد تان @ با قرار دادن کد آمارگیر و آگهی نامه در وبلاگ تان 1000 تومان به درآمد تان اضافه خواهد شد. @ ثبت انواع آگهی های خرید و فروش اتومبیل , ملک , کامپیوتر و سایر موارد + آگهی استخدام و آماده به کار و ... @تمامی این کارها بدون هیچ هزینه ای حتی یک ریال انجام میگیرد فقط با صرف چند دقیقه وقت امکان پذیر است @فرصت را از دست ندهید و هم اکنون ثبت نام کرده و فعالیت خود را شروع کنید بعد از ثبت نام واردمنوی کاربری خود شوید و از قسمت کسب درآمد مراحل دریافت کد را انجام دهید هر مشکلی هم داشتید میتوانید ازطریق پشتیبانی همیشه آنلاین su.niyazkade@yahoo.com یا از وبلاک http://www.niyazkadeh2012.blogfa.com کمک بگیرید برای ثب

محمدسعید رضوی

پیروزی نهایی نزدیک است، باید بایستیم؛ صفها جدا می شود، یک اقلیت خودخواه سلطه طلب در هر کجا که باشند، در آمریکا، آسیا، آفریقا، ... در کشور خودمون، دور وبر خودمون جدا خواهند شد البته سختی و مشکلات هست. اما این سختی ها بهانه است برای رشد من و شما، برای خالص شدن ما... بخشهای شنیده نشده سخنان دکتر احمدی نژاد در جمع استقبال کنندگان در مهرآباد را در وبلاگ گذاشتم، ببینید

مریم

سلام خانم جلوداریان می دونم که بسیار فعال هستید و زیاد وقت ندارید اما با قلم شیرین شما حیف است که وبلاگتون به روز نمی کنی ما منتظریم